Skip to content

336 Pavonia Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2022

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block8502
Lot25
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,300
43%
Improvement Value:$945,200
81%
Total Assessment$1,170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,146-0.6%
2024$26,310+108.1%
2023$12,644
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft2,265DeedBook 9734, Page 475Recorded3/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 9514, Page 469