Skip to content

34.5 Erie StreetJersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block11402
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,220
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,200
34%
Improvement Value:$1,059,400
66%
Total Assessment$1,599,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,719+17.8%
2024$30,326+40.1%
2023$21,648-0.4%
2022$21,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft2,220DeedBook 9685, Page 883Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$1,545,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 201Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 8056, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1867