Skip to content

121.5 Coles StreetJersey City, NJ 07302

Built 1870

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block11201
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,077
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$457,900
38%
Improvement Value:$749,300
62%
Total Assessment$1,207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,957-0.6%
2024$27,126+40.1%
2023$19,363-0.4%
2022$19,436+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

DeedBook 9294, Page 927Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$1,375,000
DeedBook 9294, Page 927

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8796, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1870