Skip to content

208 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block11302
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
46%
Improvement Value:$692,200
54%
Total Assessment$1,281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,609-0.6%
2024$28,789+40.1%
2023$20,550-0.4%
2022$20,627+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880