Skip to content

113 Coles St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 17, 2016

Property Information

Block11201
Lot21
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$792,000
89%
Total Assessment$892,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,918-0.6%
2024$20,043+40.1%
2023$14,308-0.4%
2022$14,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 9134, Page 627Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 8914, Page 67

Property Sale

Sale
$665,000

Property Built

Built

Year Built: 2006