Skip to content

85 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block11208
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F+B-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,200
51%
Improvement Value:$465,200
49%
Total Assessment$949,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,200-0.6%
2024$21,333+40.1%
2023$15,228-23.8%
2022$19,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8701, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2004