Skip to content

304 Sixth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block11201
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
45%
Improvement Value:$476,400
55%
Total Assessment$866,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,347-0.6%
2024$19,468+40.1%
2023$13,897-0.4%
2022$13,949+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890