Skip to content

17 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$2,530,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block6804
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
38%
Improvement Value:$523,700
62%
Total Assessment$838,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,728-0.6%
2024$18,846+40.1%
2023$13,453-0.4%
2022$13,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,530,000

From:

To:

DeedBook 9666, Page 126NU CodePartial parcel (6)Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$2,530,000
DeedBook 9666, Page 126

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8775, Page 555