Skip to content

313 Seventh St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block11201
Lot7
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-10U-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,000
36%
Improvement Value:$483,000
64%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,881-0.6%
2024$16,987+73.3%
2023$9,802-0.4%
2022$9,839+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 9338, Page 187Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018