Skip to content

313 Seventh St.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block11201
Lot7
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-10U-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
36%
Improvement Value:$478,500
64%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,703-0.6%
2024$16,808+73.4%
2023$9,695-0.4%
2022$9,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft935DeedBook 9338, Page 173Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018