Skip to content

107.5 Erie StreetJersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block11203
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,700
62%
Improvement Value:$330,900
38%
Total Assessment$868,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,396-0.6%
2024$19,517+40.1%
2023$13,932-0.4%
2022$13,984+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft1,663DeedBook 9430, Page 975Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890