Skip to content

240.5 Sixth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block11203
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,101
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
40%
Improvement Value:$942,200
60%
Total Assessment$1,569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,040+15.4%
2024$30,361+40.1%
2023$21,673-0.4%
2022$21,754+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft2,101DeedBook 9718, Page 830Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8889, Page 451

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3408, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1884