Skip to content

244 Sixth St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block11203
Lot31
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1033
Description3S-BT-B-CONDO(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,033
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$585,200
85%
Total Assessment$685,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,301-0.6%
2024$15,396+34.5%
2023$11,451-0.4%
2022$11,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9255, Page 508Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 7223, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 2003