Skip to content

246 Sixth St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block11203
Lot32
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1033
Description3S-BT-B-CONDO(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,033
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$613,900
86%
Total Assessment$713,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,941-0.6%
2024$16,041+40.1%
2023$11,451-0.4%
2022$11,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 8995, Page 261Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 7859, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2003