Skip to content

246 Sixth St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2003

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block11203
Lot32
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1033
Description3S-BT-B-CONDO(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,033
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$615,500
86%
Total Assessment$715,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,977-0.6%
2024$16,077+40.1%
2023$11,477-0.4%
2022$11,520+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 8616, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 2003