Skip to content

237-243 Fifth St.(Unit C0009)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block11205
Lot12
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1534
Description1.5S&BT-FD-10UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$644,100
87%
Total Assessment$744,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,616-0.6%
2024$16,720+40.1%
2023$11,935-0.4%
2022$11,980+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880