Skip to content

78-80 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block4307
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BD1UH-CBG5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,700
51%
Improvement Value:$262,300
49%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947-0.6%
2024$12,021+40.1%
2023$8,581-0.4%
2022$8,614+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5170, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950