Skip to content

45 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block10901
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description1S-BTF&B-D2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,200
51%
Improvement Value:$328,600
49%
Total Assessment$670,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,979-0.6%
2024$15,073+40.1%
2023$10,760-0.4%
2022$10,800+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

DeedBook 9239, Page 986Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5863, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1972