Skip to content

599 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1860

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block11206
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-D-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,700
32%
Improvement Value:$993,100
68%
Total Assessment$1,455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,508-0.6%
2024$32,712+40.1%
2023$23,351-0.4%
2022$23,438+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 9230, Page 592Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 5868, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1860