Skip to content

319 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 2024
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,335,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block11208
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$24,861+40.1%
2023$17,747-0.4%
2022$17,813+4.5%
2021$17,039+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,335,000
Sq Ft2,850DeedBook 9850, Page 697Recorded9/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft1,420DeedBook 9528, Page 7Recorded12/29/2020