Skip to content

331 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block11208
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
50%
Improvement Value:$509,600
50%
Total Assessment$1,020,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,792-0.6%
2024$22,935+40.1%
2023$16,372-0.4%
2022$16,433+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 8771, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1880