Skip to content

308 Fifth St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block11209
Lot19
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1183
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,183
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+31.3%
2023$10,694-0.4%
2022$10,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,183DeedBook 9720, Page 321Recorded1/11/2023

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,183DeedBook 9583, Page 694Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8130, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1887