Skip to content

403 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2023

Property Information

Block11302
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H-G2
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,437
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$779,000
62%
Improvement Value:$482,500
38%
Total Assessment$1,261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,169-0.6%
2024$28,346+40.1%
2023$20,234-0.4%
2022$20,310+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5283, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1972