Skip to content

421 Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block11303
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,459
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$738,000
61%
Improvement Value:$463,800
39%
Total Assessment$1,201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,836-0.6%
2024$27,004+40.1%
2023$19,277-0.4%
2022$19,349+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976