Skip to content

60 Erie St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$752,500
Last Sale Date
Mar 8, 2026

Property Information

Block11302
Lot3
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$555,500
85%
Total Assessment$655,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,637-0.6%
2024$14,729+40.1%
2023$10,514-11.8%
2022$11,917+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$752,500
Sq Ft1,056DeedBook 9971, Page 278Recorded3/16/2026

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9064, Page 293Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 8733, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1902