Skip to content

331 Varick St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block12801
Lot5
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,049
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,400
85%
Total Assessment$667,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,903-0.6%
2024$14,996+40.1%
2023$10,705-0.4%
2022$10,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,049DeedBook 9539, Page 628Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,049DeedBook 8931, Page 644Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 8218, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1900