Skip to content

198 Fifth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block11304
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,432
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$807,500
62%
Improvement Value:$487,600
38%
Total Assessment$1,295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,920-0.6%
2024$29,101+40.1%
2023$20,773-0.4%
2022$20,851+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5932, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1978