Skip to content

196 Fifth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block11304
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,731
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$902,500
64%
Improvement Value:$507,300
36%
Total Assessment$1,409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,481-0.6%
2024$31,678+40.1%
2023$22,613-0.4%
2022$22,698+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,610,000
Sq Ft3,731DeedBook 9668, Page 27Recorded5/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975