Skip to content

208 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block11304
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,825
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
42%
Improvement Value:$935,000
58%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+26.5%
2023$28,423-0.4%
2022$28,529+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,825,000

From:

To:

DeedBook 9269, Page 424Recorded12/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1905