Skip to content

106 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block11305
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,608
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
58%
Improvement Value:$419,800
42%
Total Assessment$995,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,671-0.6%
2024$21,807+40.1%
2023$15,567-0.4%
2022$15,625+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft1,608DeedBook 9611, Page 602Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7246, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1850