Skip to content

110 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1874

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block11305
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
52%
Improvement Value:$527,300
48%
Total Assessment$1,103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,630-0.6%
2024$24,784+40.1%
2023$17,692-0.4%
2022$17,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 7579, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1874