Skip to content

108 Erie St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1874

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block11305
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage546
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$389,900
80%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939-0.6%
2024$11,008+40.1%
2023$7,858-0.4%
2022$7,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8755, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1874