Skip to content

176 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block11401
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U

Assessment

Land Value:$544,300
50%
Improvement Value:$548,000
50%
Total Assessment$1,092,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,391-0.6%
2024$24,544+40.1%
2023$17,520-0.4%
2022$17,586+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001