Skip to content

544 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block11401
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-CB-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,500
31%
Improvement Value:$605,100
69%
Total Assessment$873,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,507-0.6%
2024$19,630+40.1%
2023$14,013-0.4%
2022$14,065+4.5%
Property History

No events match the selected filters.