Skip to content

188 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1863
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block11401
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-NH

Assessment

Land Value:$429,300
45%
Improvement Value:$514,700
55%
Total Assessment$944,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,080-0.6%
2024$21,212+40.1%
2023$15,142-0.4%
2022$15,198+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5356, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1863