Skip to content

139 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 22, 1985

Property Information

Block11405
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-B+F-6U-1C

Assessment

Land Value:$849,500
35%
Improvement Value:$1,604,500
65%
Total Assessment$2,454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,365+6.1%
2024$58,782+40.1%
2023$41,961-0.4%
2022$42,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3452, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 0001