Skip to content

598 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 12, 1985

Property Information

Block11205
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
DescriptionCHURCH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,450,000
58%
Improvement Value:$1,050,000
42%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,825-31.3%
2024$81,249+40.1%
2023$57,999-0.4%
2022$58,216+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3457, Page 960