Skip to content

145 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$609,663
Last Sale Date
Dec 16, 2010

Property Information

Block11405
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,123,500
43%
Improvement Value:$2,777,400
57%
Total Assessment$4,900,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,437-0.6%
2024$110,123+40.1%
2023$78,610-0.4%
2022$78,904+24.8%
Property History

Property Sale

Sale
$609,663
DeedBook 8771, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1900