Skip to content

127 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block11405
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-C-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$697,000
57%
Improvement Value:$530,700
43%
Total Assessment$1,227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,415-0.6%
2024$27,586+40.1%
2023$19,692-0.4%
2022$19,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
DeedBook 9853, Page 741Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 5833, Page 1