Skip to content

338 Grove St.(Block 11507 Lot 27)Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block11507
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2C-11U

Assessment

Land Value:$1,235,000
37%
Improvement Value:$2,138,300
63%
Total Assessment$3,373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,326-0.6%
2024$75,798+40.1%
2023$54,108-0.4%
2022$54,310+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6082, Page 88