Skip to content

8 Laurel CourtJersey City, NJ 07302

Built 1977

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block11501
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,600
69%
Improvement Value:$279,000
31%
Total Assessment$894,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,976-0.6%
2024$20,102+40.1%
2023$14,349-0.4%
2022$14,403+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft984DeedBook 9861, Page 752Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 3244, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1977