Skip to content

10 Provost St.(Unit C0214)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$588,995
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage622
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$417,800
81%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562-0.6%
2024$11,635+40.1%
2023$8,306-0.4%
2022$8,337-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$588,995

From:

To:

Sq Ft622DeedBook 9355, Page 128Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265