Skip to content

10 Provost St.(Unit C1907)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$547,995
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1907
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage624
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$448,000
82%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237-0.6%
2024$12,314+40.1%
2023$8,790-0.4%
2022$8,823+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$547,995

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 9409, Page 608Recorded6/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265