Skip to content

10 Provost St.(Unit C0806)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage774
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$631,900
86%
Total Assessment$731,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,343-0.6%
2024$16,446+26.0%
2023$13,057-0.4%
2022$13,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft774DeedBook 9933, Page 648Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$922,200
Sq Ft774DeedBook 9843, Page 835Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$813,995
DeedBook 9352, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 2018