Skip to content

10 Provost St.(Unit C0902)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$710,995
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0902
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage691
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$566,000
85%
Total Assessment$666,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,872-0.6%
2024$14,965+40.1%
2023$10,683-0.4%
2022$10,723+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,995

From:

To:

Sq Ft691DeedBook 9395, Page 328Recorded4/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265