Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
202 Bay StJersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2004
Property Information
Block11508
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115
Building Details
Building Class---
Description1S-M-WHE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$125,400
44%
Improvement Value:$158,600
56%
Total Assessment$284,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,342 | -0.6% |
| 2024 | $6,381 | +40.1% |
| 2023 | $4,555 | -0.4% |
| 2022 | $4,572 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.