Skip to content

354 Grove St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block11508
Lot17
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building ClassC1020
Description2-4SB-2C-6UH(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,000
75%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+1.1%
2023$8,894-0.4%
2022$8,927+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,020DeedBook 9556, Page 252Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900