Skip to content

1 Greene St.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0998
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage998
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
21%
Improvement Value:$476,700
79%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,436-0.6%
2024$13,520+40.1%
2023$9,651-0.4%
2022$9,687+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 9055, Page 486Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7242, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1900