Skip to content

354 Grove St.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block11508
Lot17
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building ClassC2032
Description2-4SB-2C-6UH(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,000
59%
Improvement Value:$352,000
41%
Total Assessment$860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,204-0.6%
2024$19,324+40.1%
2023$13,794-0.4%
2022$13,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 9083, Page 10