Skip to content

3 Second St.Jersey City, NJ 07311

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$7,990,700
Last Sale Date
May 19, 1998

Property Information

Block11603
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description19S-ST-O-HVAC-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,095,900
59%
Improvement Value:$39,526,400
41%
Total Assessment$95,622,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,129,087-0.6%
2024$2,142,436+138.1%
2023$899,778-0.4%
2022$903,144+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$7,990,700
DeedBook 5286, Page 209